جغرافیای طبیعی - اقلیم شناسی
اقليم شناسي و گردشگري 
لینک دوستان
 

مناطق مختلف کره زمین انرژی تابشی خورشید را به طور یکسان دریافت نمی کنندکه یکی از عوامل مهم پدید آمدن آب و هواهای گوناگون در عرض های جغرافیایی مختلف است.به دلیل تنوع آب و هوا و نوع خاک،اختلاف ارتفاع،ناهمواری ها و...زیست بوم گوناگونی در سطح زمین به وجود آمده است.

*علل و پیامد های تخریب زیست بوم ها(بیوم ها)چیست؟

در زیست بوم های قطبی و توندرا میزان دخالت و دستکاری انسان ناچیز است.زیرا به دلیل شرایط آب و هوایی نامناسب جمعیت اندکی در این نواحی زندگی می کنند.اما فعالیت های انسان در سایر نواحی کره زمین موجب تغییر شدید و تخریب زیست بوم ها شده است.در نواحی متراکم از جمعیت،جنگل ها و پوشش گیاهی برای گسترش زمین های کشاورزی و تامین غذا از بین می روند.سوزاندن و قطع درختان به منظور تهیه زغال و هیزم برای سوخت منازل و پخت غذا،قطع درختان برای تولید الوار و مصالح ساختمانی و صنعتی،گسترش بی رویه شهر ها و کارخانه ها همه از علل انهدام زیست بوم ها می باشد.

استعمارگران اروپایی از آغاز قرن نوزدهم هم در نواحی استوایی مزارع قهوه،کائوچو و...ایجاد کرده اند.زیرا که صدور این محصولات سود زیادی داشت،این امر سبب شد که بخشی از جنگل های استوایی از بین برود و به مزارع استعماری تبدیل شود.امروزه نیز بعضی از قبایلی که در این ناحیه زندگی می کنند بخشی از جنگل را با سوزاندن یا قطع درختان به زمین های کشاورزی تبدیل می کنند و پس از چند سال استفاده،به علت رویش سریع درختان و کم قوّتی زمین آن را رها کرده و به جای دیگری می روند.این کشاورزی به کشاورزی گذرا(نوبتی)معروف است.

جنگل آمازون

جنگل آمازون

*چرا جنگل های آمازون را ذخایر حیاتی جهان می نامند؟

آیا می توانید بگویید جنگل های آمازون جزء کدام نوع زیست بوم ها(بیوم ها) هستند؟این بیوم ها چه ویژگی هایی دارند؟جنگل های آمازون در کدام یک از کشور های آمریکای جنوبی دیده می شوند؟

جنگل های آمازون وسیع ترین جنگل های جهان هستند(۰۰۰/۵۰۰/۲کیلومتر مربع)که هزاران گونه درخت و گیاه در آن زندگی می کنند.درختان با ارزشی مانند هوآ،نخل روغنی و... و همچنین برخی از گونه های جانوری و گیاهی بسیار کمیاب در جهان در این جنگل ها دیده می شوند.علاوه بر مواردی که در تخریب زیست بوم ها (بیوم ها )به آن اشاره شد،عوامل دیگری چون احداث یک بزرگراه سراسری ،پرورش گاو،قطع درختان برای بهره برداری از منابع معدنی چون بوکسیت و منگنز و سنگ آهن و سایر معادن و دادن زمین جنگلی به افراد فقیر و بدون مسکن از عوامل تخریب این جنگل هل بوده است.

از زمان ساخت بزرگراه بیش از ۱۲ درصد از جنگل ها نابود شده اند.

جنگل های آمازون یکی از منابع مهم تامین کننده اکسیژن جهان است و به همین دلیل هم به این جنگل ها ریه های تنفسی جهان گفته می شود.وقتی درختان انبوه این جنگل ها سوزانیده میشود،(برای تهیه هیزم یا ایجاد زمین کشاورزی)دی اکسید کربن افزایش یافته و میزان اکسیژن کاهش می یابد.همین امر می تواندبه گرم شدن کره زمین و تغییر الگوی آب و هوای جهان کمک کند. با از بین رفتن جنگل های آمازون تعداد بی شماری از گونه های باارزش گیاهی و جانوری که در این مناطق زندگی می کردند نیز نابود خواهند شدو انسان هایی که در داخل این جنگل ها ساکن بودندو با فروش میوه هاو فرآورده های جنگلی روزگار خود را می گذرانیدند،منابع مهم درآمد خود را از دست می دهند.

منبع: ۰۲۰

[ چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت۱۳۹۰ ] [ 1:47 ] [ خانمحمدی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ